banner61
banner40

Ruhi Karaalp görevi bırakıyor

banner29

Abhazya – Türkiye Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Temsilcisi Ruhi Karaalp yeni yıla girerken hem 2016 yılını değerlendirdi hem de ATTEİT’in geleği hakkında bilgiler verdi.

banner57
Ruhi Karaalp görevi bırakıyor
16 Ocak 2017 Pazartesi 23:34

banner65
banner15

Abhazya – Türkiye Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Temsilcisi Ruhi Karaalp yeni yıla girerken hem 2016 yılını değerlendirdi hem de ATTEİT’in geleği hakkında bilgiler verdi.


2016 yılını Abhazya – Türkiye Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Temsilciliği adına yaptığınız çalışmalar adına nasıl değerlendiriyorsunuz?
2016 yılı sıkıntılı bir süreçti. Türkiye ve Rusya arasında bir uçak krizi gerçekleşti. O süreçte ticari olarak çalışmalardan çok diplomatik çalışmalar içerisinde bulduk. Bunun en önemli belirtisi Abhazya Büyükelçimiz İnar Gitsba ile birlikte Rusya Büyükelçiliği ve Türkiye Dışişleri Bakanlığı arasında iyi niyet görüşmeleri gerçekleştirdi. Bunun yanında hem bölgedeki Türk üreticilerin Rusya’ya mallarını satabilmesi açısından Abhazya üzerinden pazarlayabilmesi açısından gerekli girişimleri ve altyapıları Abhazya’da oluşturmaya çalıştık. Türk ya yatırımcıları Abhazya’ya davet ettik. Bu çağrımıza kulak veren bazı girişimlerimiz Abhazya’da ki yerli yatırımcılarla işbirliği yaptı. 


Bunun yanında Abhaz pasaportu olan vatandaşlarımızın Rusya’ya gidişlerinde uygulanan vize uygulamasını kaldırdık. Daha önce Abhazya pasaportunuz dahi olsa vize uygulanıyordu. Bunun sebebi ise Abhazya’nın tanınmamasıydı. Bizde Türk Hava Yolları ile bir görüşme gerçekleştirdik. Rusya’nın Abhazya’yı tanımasından dolayı Abhazya’ya Abhaz pasaportuyla gidilebildiğinden, yani Abhazya pasaportu sahiplerinin kesinlikle Rusya sınırlarından geri gönderilmediğini bahsettik. Bizim taahhüdümüz doğrultusunda Abhazya pasaportu olanlar, vize almadan Anavatanlarına gidebildiler. Bu en önemli çalışmalarımızdan biriydi. 


Bunun yanında kişisel gayretlerimizle Rusya büyükelçimize Türk tarafının iyi niyetini aktarmaya çalıştık. Çünkü Rusya uçak krizinde çok duygusaldı. Türk firmaları krizden dolayı büyük sorunlar yaşıyordu. Temsilcimiz İnar Gitsba ve Federasyonumuz temsilcileri ile bu sorunları hem Rusya hem de Türkiye tarafına anlattık. 
Yine 2016 yılında federasyonumuza bağlı derneklerimize destek olmaya çalıştık. Özellikle Kefken Babalı Sahili’nde gerçekleşen anmalarda derneklerimize her anlamda destek verdik.


Abhazya’nın adının 2016 yılında hem ulusal basın hem de uluslararası basın tarafından aracılığıyla duyulmasının sebebi Abhazya’nın bulunduğu stratejik konum muydu yoksa sizin çalışmalarınızın bir neticesi miydi?

Şimdi biz bu göreve geldiğimizden beri devamlı hem basınımız aracılığıyla hem de sosyal medya aracılığıyla önemli çalışmalar yaptık. Hem ekip olarak hem de medya mensuplarıyla çalışmalar gerçekleştirdik. Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve Ulusal Basın mensuplarıyla Eylül ayında Abhazya’ya bir ziyaret gerçekleştirdik. Amacımız federasyon ve ulusal basın infolarından faydalanmaktı. Sabah Gazetesi Ankara Genel Yayın Yönetmeni Osman Altınışık ile Abhazya’da yaptığımız görüşmelerde kendisi Sabah Gazetesi’ne ilave olarak Abhazya ekinin çıkarılabileceğini söyledi. Bölgesel bir Sabah Abhazya eki çıkardık. 1 yıllık bir sözleşme yapmıştık. Sağ olsun onlar da gerekli desteği verdiler. Bizde ekonomik desteği vererek gazeteyi çıkardık. Bu büyük yankı oluşturdu. Sadece Türkiye’de yaşayan Abhazlar değil tüm dünyada yaşayan Abhazlardan çok büyük olumlu tepkiler aldık. Bu önemli bir gelişmeydi. Bir milletin bir devleti olduğunu gösterebilmek adına Türkiywe’nin en b üyük ve en önemli gazetelerinden Sabah’ın Abhazya eki çıkarması, parayı bir kenara bırakın önemli bir gelişmeydi. Biz o anlamda kişisel dostluklarımızı değerlendirdik. Bu anlamda çalışmalarımız sürmektedir. Fakat Türkiye’nin Abhazya’yı tanımaması nedeniyle biz de fazla zorlamadan tek sayı çıkardık. Inar Gitsba’yı kendi ofisimizde ağırladık. Biz bize verilen ünvanı en iyi şekilde kullanmış bulunmaktayız. Bizim o dönemin Dışişleri Bakanı Viladislav Çirikba’ya vermiş olduğumuz bir söz vardı. Bu anlamda kamuoyuna Abhazya’nın adını duyurmuş olduk. Abhazya’nın önemini saymakla bitiremem. Bana göre Abhazya Kafkasya’nın başkenti, en büyük ülkesidir. Bunun yanı sıra etkinliklere destek vermeye çalıştık. Bize gelen her teklifi geri çevirmemeye çalıştık. Biz Abhazya’nın adını hem Türkiye’nin hem devletin her kademesinde duyurmaya çalıştık.


2016 yılında Abhazya Cumhuriyet, Türkiye tanımasa dahi Türkiye Cumhuriyeti bürokratları tarafından muhatap alındı. Bu konuna fikriniz nedir?

Abhazya’nın büyük bir nüfusa sahip olması nedeniyle belli yerderde soydaşlarımız var bizim. Birlik ve beraberliğimizi sürdürmemiz lazım. Siyasi ve ekonomik platformlarda ilişkilerimizi sürdürmemiz gerekiyor. Doğru insanlarla doğru işler yapmak gerekiyor. Biz öncelikle Türk vatandaşıyız ama ırk olarak Abhaz’ız. Türk vatandaşı olmaktan ve Abaza olmaktan onur duyuyoruz. Sosyal Medya ekibimizde ki arkadaşlarımız bazı görseller hazırlamıştı, “bizden hain çıkmaz” diye. Biz bu bilinçteydik. Bundan dolayı da devlet büyüklerinden karşılık bulduk. Orada yapılan tüm çalışmaları kesinlikle göz ardı etmedik. Kazandığımız kişisel dostlukları en üst düzeyde seve seve kullandığımızı düşünüyorum.


2017 yılından ve Abhazya’nın Türkiye Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Temsilciliği’nin geleceği hakkında bilgi verebilir misiniz?

ATTEİT’in görev süresi doldu. Bize 1 yıllık süre verilmişti. Biz bu 1 yıllık süreyi en iyi şekilde geçirmeye çalıştık. Tabi insanlar yaptıklarıyla değil yapmadıklarıyla daha çok anılır. Abhazya çok güzel ve özel bir ülke. Abhazya bu özelliğini kaybetmemesi gerekir. İnsanların sevecenliğini ve asil duruşunu kaybetmemesi gerekir. Bunlar tek başına yeterli şeyler değil. Ticari alanların planlanması gerekir. Rusya ve Türkiye ile büyük bir ticaret yapılabilir. Bununla ilgili yapılması gereken çok şeyler var. ATTEİT olarak bizim görev süremiz doldu. Muhakkak Abhazya daha yetenekli insanları göreve getirecektir. İnar Gitsba’ya biz Abhazya’nın görevlendireceği insanları destekleyeceğimizi bildirdik. Biz toplumumuza destek olmaya çalışacağız. Başkalarının da bu görevi yapması için şans vermeliyiz. Hem ailem adına hem grubum adına toplumumuza ve devletimize teşekkür ediyorum. Ben tek başıma değildim. Büyük bir ekibimiz vardı. Hem gerek Ankara’da hem de diğer şehirlerde Abhazya’nın adını duyurmaya çalıştık. Şuan için bize bir görevlendirme gelmiş değil. Dışişleri Bakanlığı’ndan da bize bir teşekkür mektubu geldi. Yakın zamanda Abhazya’ya gideceğiz. Süremizi fazlasıyla doldurduğumuzu düşünüyorum. Bundan sonra göreve gelecek olan arkadaşımıza da elimizden gelen desteği vereceğiz.

banner32

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.