banner61
banner40

Okan Oktay'dan KOTO'ya istifa çağrısı

banner29

Kocaeli Ticaret Odası Meclis toplantısı devam ederken Meclis üyesi Okan Oktay KOTO Yönetimine ağır ithamlarda bulundu. 

banner57
Okan Oktay'dan KOTO'ya istifa çağrısı
30 Eylül 2016 Cuma 10:11

banner65
banner15

Kocaeli Ticaret Odası Meclis toplantısı devam ederken Meclis üyesi Okan Oktay KOTO Yönetimine ağır ithamlarda bulundu. 

Yüzlerce binlerce isim gözaltına ve açığa alınmışken, bu darbe girişiminin bütün delikleri temizlenirken bizim de görevlerimiz var. Bu millet bunu yapanları affetmeyecek, yapanları en ağır şekilde cezalandıracaktır. Şüphemiz yok. 3 sene önce seçimler öncesi eski dönemi eleştirirken, çalışmadıklarını, hizmet etmediklerini, üyeye layık bir meclis olamadığımızı ifade ettim. Bu nispetle bir yenilenme hareketi başlattık. Fişeği ateşledik, yanımıza dört arkadaş geldi ve büyüdü bu noktalara geldi. Maalesef ki o zamanlar yaptığım bütün uyarılar es geçildi.


CEMAAT İÇİN UYARDIM
Bunu çoğunuz bilmiyorsunuzdur, ama ben o zaman ilk yola çıktığımız bu dört arkadaşa ve başkan adayı olacak Murat Özdağ’a şunu söyledim; Biz, her ne şekilde olursa olsun hizmet için, bu odaya bu yönetime talip olduk. Benim 3 tane şartım var. 1. şartım hiçbir şekilde, hiçbir cemaati, partiyi, STK’yı söz sahibi olabilecek konuma getirmeyelim. Bizim derdimiz sadece ticaret odası olmalı. Dışarı çıktığınız zaman görüşünüz olabilir ama onu odanın içine taşımayacaksınız. Odanın içine taşırsanız, onlarla menfaat ilişkilerine girerseniz, kol kola olursanız gün olur sizden veremeyeceğiniz yerler, koltuklar isterler ve vermek zorunda kalırsınız.


CEMAATLE KOL KOLA GİRİLDİ
İkincisi, yola çıktığımız hiçbir arkadaşımızı daha sonra yolda bulduklarımıza değişmeyeceğiz. Kazansak da birlikte kazanacağız, kaybetsek de birlikte kaybedeceğiz. Üçüncüsü ise seçilirsek, şeffaf bir yönetim ve birlik beraberlik içerisinde bir idare kurulu olsun dedim. O zaman sayın Özdağ bunların hepsine evet dedi. Seçimlere bir hafta 10 gün kala her şeyin rengi değişmeye başladı. Herkese imtiyazlar verilmeye başlandı. Seçilmek için cemaatle kol kola girildi. Bunların hepsine son geceye kadar karşı durdum. Özdağ, seçim gecesi bana operasyon yapıp pasifize etti beni. Artık ona sayın diyemiyorum.


BİRİ HAPİSHANEDE BİRİ KOLTUĞA GELEMİYOR
Şu an geldiğimiz noktada diyorum ki iyi ki beni pasifize etmişler, iyi ki ben bu kumpasın içinde olmamışım. Biri hapishanede, biri bu koltuğa gelemiyor. Allah’a çok şükür ben hala buradayım. Bir cumhuriyet çocuğu olarak, İzmit çocuğu olarak alnım ak” dedi. Bu sırada bir başka meclis üyesi Erol Ergün Oktay’a tepki gösterdi. Erol Ergün, “Sen kötü bir adamsın. Fırsatçılık yapıyorsun. Birlik ve beraberliğimizi bozuyorsun” dedi. Başkan vekili Zihni Yılmaz da Oktay’a tepki göstererek, “Kendini savunma durumunda olmayanlarla ilgili burada konuşmak etik değil. Bu çok genel bir prensiptir Okan bey” ifadelerini kullandı.


SİYASİ GELECEK AMACIM YOK
Tartışmalar sonrasında konuşmasına devam eden Oktay, “Bu süreç buraya gelmişken, bütün kurumlar temizlenirken biz de kurumumuzu gözden geçirmeliyiz. Yönetimde olan arkadaşlarımız var. Bu arkadaşlarımız görevlerinde kalabilir yahut bırakabilirler. Benim şahsımda Murat Özdağ yönetiminin altında olmalarını ben yakıştıramıyorum. Ben buradaki hiçbir arkadaşıma kötü diyemem. Hepsini çok seviyorum. Ben kötü bir insan değilim. Hiçbir siyasi gelecek amacım yok” dedi.


OHAL VALİLİĞİ’NE BİLDİREBİLİRİM
Bu sırada meclis üyesi Erol Ergün tepki göstermeye devam etti. Meclis başkan vekili İsmail Uslu ise “Ben bunu OHAL Valiliği’ne ve kolluk kuvvetlerine bildirebilirim. Burada olmayan biri hakkında konuşmak doğru değil” şeklinde konuştu. Konuşmasını sürdüren Oktay, “Şu olay bile bizi birlik ve beraberliğimizden kopartıyor arkadaşlar. Burada benim temennim meclisimizin yeniden gözden geçirilmesi. Bu arkadaşlarımız istifa etmelidirler. Tertemiz geldiler, tertemiz gitsinler. İstifa etmelidirler. Daha sonra yönetim kurulu buradaki 62 kişilik meclisten yeniden seçilmelidir. Bu odanın kendini temizlemesi için tam zamanıdır” şeklinde konuştu.


OLAĞANÜSTÜ BİR DÖNEM
Bu sırada müdahale eden KOTO Yönetim Kurulu Üyesi Cemil Barış, “Biz burada hakim, savcı, polis rolüne mi gireceğiz” dedi. Okan Oktay ise “Siz Murat Özdağ’ın yönetim kurulu üyesisiniz. Ben 30 yıllık STK’cıyım. Yönetimler başkanlarıyla anılır. Bunlar benim şahsi önerim. Sizi zorlamıyorum. Bakın sıradan bir dönem geçirmiyoruz. Olağanüstü halden geçiyoruz. Her şey olabilir. Bu bir meclis üyesinin tavsiyesi sadece. Görevinizin başında kalırsınız, kalmazsınız o sizin bileceğiniz iş” ifadeleriyle konuşmasını sonlandırdı.


SEÇİMLE GÖREVE GELDİK
Okan Oktay’a cevap veren başkan vekili Zihni Yılmaz, “Hayır. Bizi Murat Özdağ atamadı. Biz seçimle göreve geldik” ifadelerini kullandı. Yılmaz’ın ardından meclis üyesi Yaşar Can söz aldı. Can şöyle konuştu: “Ben KOTO başkanının devlet düşmanı olduğuna inanmıyorum. Şahsi bir konuda tutuklandı. Basından ricam, KOTO başkanı olarak yazılmaması. Bu kurumumuza zarar verebilir. Ben koltuk kazanmak için yılanlarla aynı çuvala girmeyeceğim. Biz 4 sene evvel yine durduğumuz yerdeydik. Bakıyorum bazı arkadaşlar bir tur atıp döndüler. Sözde cemaatlerle iş birliği yapıp bir yandan da demokrasi diyorlar bu doğru değil.


YÖNETİMDE YER ALMAYACAĞIM
Türkiye Cumhuriyeti en büyük tek cemaattir. Cemaat yok arkadaşlar. Biz cemaatçi değil cemiyetçiyiz. Bizim cemiyetimiz var. Cemiyet hepimizin. Biz Murat Özdağ ile seçildik. Özdağ bir dönem belki aramızda olamayacak. CHP, AKP, MHP, HDP’nin hep birlik olduğu gibi biz de hep birlikte olalım. İçimizden yeni bir yönetim oluşturalım. Seçime gidene kadar saygı ve sevgiyle bakabileceğimiz bir yönetim kuralım. Ben bu yönetimde yer almayacağım. Sonrasında oda seçimlerine gidilsin ve kim seçilirse seçilsin.”


TEMİZ BİR MECLİS BELİRLENSİN
Yaşar Can’dan sonra KOTO Üyesi Murat Barış söz aldı. Barış kürsüden şu açıklamayı yaptı: “Kamuoyu önünde hepimiz zan altındayız. Ben bu ortamda meclisin ve yönetim kurulunun doğru dürüst çalışabileceğine inanmıyorum. Yönetim kurulu devam etme kararı alırsa biz meclis olarak istifa edelim ve yeni ve temiz bir meclis belirlensin. Benim önerim budur.”

banner32

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.