banner61
banner40

Meslek komiteleri toplantısı yapıldı

banner29

Kocaeli Sanayi Odası’nın sosyal faaliyet kapsamında Geleneksel olarak düzenlediği Meslek Komiteleri Müşterek Toplantısı hafta sonunda yapıldı.

banner57
Meslek komiteleri toplantısı yapıldı
14 Kasım 2016 Pazartesi 09:16

banner32
banner15

Kartepe Green Park otelde Üç gün süren ve 70’in üzerinde  Meslek Komitesi üyesi ile eş ve çocuklarıyla katıldığı etkinlikte Çalıştay ,Panel’in yanısıra  ayrı ayrı çeşitli aktivitiler düzenlendi. 
Kocaeli Sanayi Odası Müşterek Meslek Komiteleri Toplantısına eş ve çocuklarıyla katılım gösteren üyelere  ilk günün akşamında Atatürk’ün Atatürk’ün 78.Ölüm Yıldönümü nedeniyle  “Atatürk’ün Modern Türkiyesi” konulu sunumu  araştırmacı yazar Dr.Çiğdem Ör yaptı.Yaklaşık bir saat süren sunum sonrası KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve KSO Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul Dr. Ör’e bir Atatürk Tablosu hediye ettiler.


ÇALIŞTAY
KSO Meslek Komiteleri Müşterek Toplantısı’nın ikinci gününün açılış konuşmalarını KSO Genel Sekreteri Memet Barış Turabi,KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve KSO Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul yaptılar.KSO Genel Sekreteri Turabi  Günün programı hakkında üyelere bilgi aktarımında bulunurken, KSO Meclis Başkanı Tuğrul, 6 ayda bir gerçekleştirilen Meslek Komiteleri Müşterek Komiteleri çalıştaylarından önemli fikirler çıktığını vurguladı. KSO Başkanı Zeytinoğlu ise bu dönem Çalıştay’da ele alınacak konunun “Kredi notunu belirleme” olduğunu belirterek “Kredi Derecelendirme Kuruluşları kredi notlarını belirlerken önem verdiği ekonomik faktörler ; kişi başına düşen yüksek milli gelir,istikrarlı büyüme yapısı ,sağlam ve sürdürülebilir kamu maliyesi ,sürdürülebilir dış finansman ve ülkenin para politikasının sağlamlığı olarak öne çıkmaktadır.Diğer taraftan,hukukun üstünlüğü ,yönetim etkinliği,şeffaflık,siyasi öngörülebilirlik  gibi konulara S&P, Moody’s ve Fitch kredi kuruluşu önem atfetmektedir.Ayrıca ,ülkelerin para birimlerinin güçlü ve istikrarlı olması ve ülkelerin borç ödeme konusunda temiz bir geçmişe sahip olması söz konu derecelendirme kuruluşların önem verdiği diğer hususlar arasında yer almaktadır” Daha sonra 10 kişilik 8 ayrı grup oluşturularak  “Türkiye’nin Kredi Notu Dinamikleri” konulu Çalıştay  çalışması yapıldı.


PANEL
Toplantının öğleden sonraki bölümünde ise  Panel düzenlendi.KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun Moderatörlüğü’nde gerçekleşen “Türkiye’nin Kredi Notu ve Etkileri “ konulu  Panele konuşmacı olarak  PWC Partneri Hüsnü Dinçsoy,Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Oral Erdoğan ve İKV Genel Sekreteri Doç.Dr.  Çiğdem Nas  katıldılar. KSO Başkanı Zeytinoğlu , Çalıştay çalışmasından çıkan sonuçları maddeler halinde özetleyerek aktardı. Daha sonra sırasıyla söz alan İKV Genel Sekreteri  Doç.Dr.Çiğdem Nas, “  Türkiye’nin Uluslararası İtibarı ve Güvenirliliği Açısından Avrupa Birliği Süreci” konusunda ,PWC Partneri Hüsnü Dinçsoy “Türkiye’de Yatırım Ortamı” konusunda sunum gerçekleştirirken “2015yılı verilerine göre Türkiye ,yurtdışından doğrudan yabancı yatırım alan en çekici 22.ülke olmuştur. Kredi notunun doğrudan yabancı yatırımlar üzerinde anlamlı bir etkisi yok” dedi.

banner31

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.