banner61
banner40

Fikret Gündüz davası yine ertelendi

banner29

2008 yılında jandarmanın yaptığı operasyon ile gözaltına alınan aralarında işadamı Fikret Gündüz’ün de bulunduğu 40 kişinin yargılanmasına devam edildi. Görülen duruşma 23 Şubat 2017 tarihine ertelendi

banner57
Fikret Gündüz davası yine ertelendi
27 Ekim 2016 Perşembe 15:16

banner65
banner15

2008 yılında Jandarmanın yaptığı operasyon ile Kartepe'nin tanınmış işadamlarından olan Fikret Gündüz’ün de aralarında bulunduğu 40 kişi suç işleme, örgüt kurma, ihaleye fesat karıştırma ve tehdit gibi suçlardan gözaltına alınmıştı. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasına başlanan sanıklardan Fikret Gündüz 5 yıl boyunca tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilmişti. Özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasıyla da dava dosyası Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmişti.


Kocaeli Adliyesi 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya sanık müdafilerinden Av. Nazmi Küçükosmanoğlu, Av. Reşat Ekmekçi, Av.Ali Mahir Başarır, Av. Cengiz Kurt, Av. Necdet Kozan, Av. Erhan Kılıçarslan, Av. Fahri Örengül, Av. Başar Değer, Av. İbrahim Tavan, Av. Tülin Şahin, Av. Sebla Öztürk Başarır, Av. Özlem Oktay, Av. Seçil Tirınik Ulutaş, Av. Burcu Öztürk, Av. Aşkın Bora Gündüz, Av. Muhammet Emin Alkan ile sanıklardan Ali K. ve sanıklar Mehdi G., Zeki G., Nedim B., İsmail G. ve Ufuk G. katıldı.


SORUŞTURMANIN AKIBETİ
Duruşmada ilk olarak söz alan sanık Fikret Gündüz’ün avukatı Nazmi Küçükosmanoğlu, “ Biz soruşturma aşamasında gizli tanık olarak dinlenen İbrahim Öten isimli kişinin beyanlarında geçen Mehmet Bingöl'ün 29/10/2006 tarihinde İstanbul Beyoğlu semtinde öldürülmesi olayı ile ilgili açılmış olan soruşturmanın akıbetinin tespit edilip, tespiti halinde soruşturma ya da dava dosyasının celp edilip incelenmesini talep ediyoruz” dedi.


YENİDEN ESAS HAKKINDA MÜTALAA  
Sanık Fikret Gündüz’ün diğer avukatı Ali Mahir Başarır ise yaptığı savunmada,”  Özel yetkili ACM'deki yargılama aşamasında cumhuriyet savcısı tarafından verilmiş olan esas hakkındaki mütalaanın dosya içeriği ve deliller ile uyumlu olmadığı önceki aşamada yapılan yargılamanın yeterince özenle yapılmadığı dikkate alınarak biz mahkemenizce iddia makamı tarafından dosyanın incelenmek sureti ile yeniden bir esas hakkında mütalaa verilmesi gerektiği kanaatindeyiz” dedi. Sanıklardan İsmail Gündüz’ün avukatı Reşat Ekmekçi ise eksiklerin giderilmesi ile esasa ilişkin savunma yapmak için süre talep etti. 


BELGEDE SAHTECİLİK YOK
Sanıklardan Zafer A.’ın avukatı Fahri Örengül ise yaptığı savunmada, “  Biz dosyaya sunduğumuz yazılı resmi belgede sahtecilik suçu ile itham edilmektedir. Fakat bugüne kadar müvekkillerin hangi belgede sahtecilik yaptıkları belirtilmemiştir. Biz taleplerimiz ile ilgili olarak daha evvel 15/01/2015 tarihinde bir dilekçe sunmuştuk. O dilekçemizde belirttiğimiz taleplerimizi tekrar ediyoruz. Müvekkil Nebi Tuncay'ın üzerine atılı eylemle ilgili olarak uzmanlık gerektirdiğinden bilirkişi incelemesi yapılması gerektiği kanaatindeyiz. Zira müvekkil Amenajman planlarında yapılan değişiklikle ilgili olarak disiplin soruşturmasına maruz kalmış ve sonuçta herhangi bir disiplin yaptırımı uygulanmamıştır. Taleplerimizin bu aşamadan sonra yeniden yapılacak inceleme sonrasında değerlendirilmesini talep ediyoruz dedi. 


23 ŞUBAT 2017 TARİİHİNE ERTELENDİ
Sanıklar Ali K. ve Zeki G.’nin avukatı Aşkın Bora Gündüz ise yaptığı savunmada,”  Müvekkil Ali K. hakkında örgüt üyeliği ve ihaleye fesat karıştırmak suçlarından yargılanmış ve alabileceği cezanın çok daha fazlası süreyi tutuklu olarak geçirmiştir. Ayrıca Zeki G.'nin resmi belgede sahtecilik suçunu işlediği iddia edilmiş ise de dosyada resmi belge bulunmamaktadır. Biz müvekkiller yönünden önceki mütalaada mahkumiyet talep edilen 2 eylem yönünden yeniden etraflı bir şekilde inceleme yapılmasını talep ediyoruz” dedi. Kararını açıklayan mahkeme heyeti esas ilişkin görüş verilmek üzere dosyayı Cumhuriyet savcısına vererek duruşmayı 23 Şubat 2017 tarihine erteledi.

banner32

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.