banner61
banner40

ASKERİYE'DE ORUÇ TUTMAYI YASAKLAMIŞLAR

banner29

Fethullahçı Terör Örgütü’nün Sakarya yapılanmasını ortaya çıkaran KOZ bu sefer örgütün Türk Silahlı Kuvvetleri başta olmak üzere Donanma Komutanlığı ve Cengiz Topel’de nasıl örgütlendiğini deşifre ediyor.

banner57
ASKERİYE'DE ORUÇ TUTMAYI YASAKLAMIŞLAR
01 Temmuz 2017 Cumartesi 10:42

banner32
banner15
 FETÖ’nün Donanma Komutanlığında nasıl darbeye kalkıştığını, Türk Silahlı Kuvvetlerine hangi yöntemleri kullanarak sızdığını, örgüt mensubu olmayan askerlere yapılan psikolojik baskılar, örgütün 1970 yılına dayanan TSK içerisindeki örgütlenme şemasını, 2003 yılına kadar Türk Silahlı Kuvvetlerinden kaç askerin ihraç edildiğini, Milli subayları TSK’dan koparabilmek için kurdukları kirli tezgahlar, General, Amiral atama ve terfiye nasıl müdahale ettiği ve daha bir çok konuyu gözler önüne sereceğiz. KOZ, 2013 yılına kadar FETÖ’nün TSK içerisinde aydınlatılamayan karanlık odalarını sizler için araştırdı. Donanma Komutanlığı ve Cengiz Topel davasında ortaya çıkan gerçekleri sizlerle paylaşıyor. Hazırlayacağımız haber dosyasında, 52 kişinin tutuklu 40 kişinin tutuksuz yargılandığı davada tüm gerçekleri çırılçıplak ortaya dökeceğiz. Kocaeli Adliyesi 5.ağır ceza mahkemesinde görülecek duruşmada örgüt lideri Fethullah Gülen’de davaya dâhil edildi. Firari sanık olarak dosyaya örgüt lideri Gülen için ‘aranıyor, yakalama kararı var’ ibaresi notlara düşüldü. 

KUVVET KOMUTANLIKLARINI ELE GEÇİRDİLER
FETÖ, Askeri Liselerde (Kuleli, Maltepe, Işıklar ve Deniz), Harp Okullarında (Kara, Hava ve Deniz) kadrolaştığı gibi tüm Kuvvetlerin Astsubay Okullarında da kadrolaşmıştır. GATA’ya ayrı önem vermiş, doktor olmak isteyen Örgüt mensuplarını buraya yönlendirmiştir. FETÖ aynı zamanda TSK’ya öğretmen, mühendis, savcı, hakim vs. girişini sağlayan FYO denilen; sivil üniversitelerde TSK adına okuyan, mezuniyetlerinden sonra mesleklerini TSK’da devam ettiren sistemi ele geçirmiş, buralardan yüzlerce Örgüt mensubunu TSK’nın içerisine sokmuştur. Daha sonra TSK’nın uzman çavuş ve er alımlarında Örgütün ciddi sayıda kadrolaştığı bilinmektedir. Askeri Okullardan mezun olan TSK personeli içerisinde en güvenilen FETÖ mensubu elemanlar, Kuvvet Komutanlıklarının en önemli bölümlerine; Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı, General-Amiral Şube Müdürlüğü,  Personel-İnsan Kaynakları, Genelkurmay Stratejik Dönüşüm Daire Başkanlığı, Kuvvet Komutanlıklarında Proje Yönetim Şube Müdürlükleri, Personel  Temin Merkezinde, Tayin Daire Başkanlığı,  Atama Yapan Şubelere,  Kurmay Şube Müdürlüğü,   Kritik Yurtdışı Ateşelik ve NATO Görevleri, Bilgi İşlem Başkanlıkları, Askeri Okullara, m- Harp Akademileri,  Karargahlarda Emir Subaylığı, Özel Kalem Müdürlüğü, İcra Subaylığı, Harekat Merkezleri,Özel Kuvvetler,  Muharip sınıflar,  Askeri Yargıtay, GATA,  Muharebe Bilgi Sistemleri ve  Elektronik Harp İmkan Kabiliyetleri gibi bölümlere tayinleri yapılmış ve buralarda kadrolaştılar. 

1980 ÖNCE VE SONRASI
FETÖ; TSK’nın ele geçirilmesinde gizli istihbarat örgütü tarzını benimsemiş, hücre yapılanması, gizli haberleşme, bilmesi gereken prensibi, kompartmantasyon [(birbirinden habersiz hücreler şeklinde yapılanma) (imamlık, abilik, ablalık)] prensipleri ile hareket etmiştir. Ayrıca hedeflenen sonuca ulaşmak adına, gerektiğinde örgütün önem verdiği değerleri inkâr da dâhil olmak üzere gayri ahlaki her yöntem mubah sayılmıştır. 15 Temmuz 2016 tarihli darbe girişimi ve bu girişime fiilen iştirak edenlerin tahlil edilmesi kapsamında FETÖ’nin TSK’ya sızma faaliyetleri aşağıda sıralanan zaman dilimleri ve bu zaman dilimlerinde yürütülen faaliyetler başlıkları altında incelenebilir:

(1) 1980 öncesi dönem,
(2) 1980-2000 yılları arasında yürütülen faaliyetler,
(3) 2000-2008 TSK içerisinde yerleşme ve yayılma dönemi,
(4) 2008-2014 TSK’yı tamamen ele geçirme ve örgütten olmayanların tasfiye edilmesi,
(5) Ocak 2014-Temmuz 2016 TSK içerisindeki mevcudiyetini muhafaza ve darbe hazırlıkları…

1974 YILINDA İLK ŞEBEKESİNİ OLUŞTURDU
FETÖ yapılanması, 1970’li yılların ortalarından itibaren, Türkiye’nin laik sisteminin teminatı, milli birlik ve beraberliğin esas savunucusu olarak gördüğü TSK’ya sızmayı en öncelikli hedef olarak görmüştür. Bu hedefe ulaşmak adına örgüt 1974 yılından itibaren kendi şebekesini oluşturmuş ve stratejik ortaklar arayışına girmiştir. 1980 öncesinde sınırlı sayıda ve kısıtlı şekilde yürütülen eleman kazanma ve sızma faaliyetleri 1980 yılından itibaren, örgüt tarafından yurt, dershane, okul vb. kurumlar açılması suretiyle sistematik hale getirilmiştir. Örgüt, TSK’ya sızılması kapsamında; hedef kitlesi olarak belirlediği başarılı, fakir, dinine bağlı gençleri öncelikle açtığı bu kurumlarda yetiştirerek (dershane, okul, yurt, ışık evi vb.) askeri okullara girmeleri için yönlendirmiş ve eğitimlerine özel önem vermiştir. Böylece örgüte kazandırılmış gençler Askerî Lise, Harp Okulları ve Astsubay Hazırlama Okullarına yerleştirilmeye başlanmış, dış kaynaktan personel alımlarında da mensuplarını TSK’ya soktu. Başlangıçta FETÖ, askeri okullara giriş sınavları için, teke tek sınava hazırlama sistemini uygulandı. ÖSYM’deki yapılanmasını tamamlayana kadar farklı dönemlerde ele geçirebildiği sınav sorularını mensuplarına dağıtmıştır. 

SORUŞTURMA GEÇİRMİŞLER PAŞA OLMUŞLAR
FETÖ yapılanmasına ilişkin ilk resmi soruşturma Mayıs 1982 tarihinde Kuleli Askerî Lisesi’nde gerçekleşmiştir. Bu soruşturma neticesinde 90 civarında öğrenci okuldan atılmıştır. TSK’da soruşturma geçirmiş olmasına rağmen hakkında yeterli kanaat edinilemeyen bazı öğrenciler, yaşlarının küçük olması nedeniyle ilişikleri kesilmeden, ceza verilerek veya ikaz edilerek TSK’ya kazandırılmaya çalışılmıştır. Bu öğrencilerin tamamının 15 Temmuz darbe girişiminde general veya albay rütbesiyle ön saflarda yer aldığı tespit edilmiştir. Yukarıda bahsedildiği üzere, 1980’li yıllarda askeri okullarda yürütülen soruşturmalara muhatap olmuş, Şener TOPUÇ, Murat YETGİN, Erdem KARGIN, Hidayet ARI, Mehmet Nuri BAŞOL, Eyüp GÜRLER ve daha birçoğu bu kişiler arasındadır. TSK’nın “irtica, laiklik karşıtı, mürteci, fundamentalist vs.” adla yapmış olduğu soruşturmalar, FETÖ’yü tasfiye etme yerine; Örgüte kendisini kamufle  etme imkânı sunmuş, atılmaları reklam olarak kullanan Örgüt halk tabanını güçlendirmiş, TSK’ya dindar halk kesiminin bakışı değişmiş, ‘Peygamber Ocağı’ olarak gördüğü Asker Ocağı’nın vatandaşla arasının açılmasına sebep olunmuştur. Özellikle TSK’nın 1985-86 yıllarında yapmış olduğu soruşturmalardan sonra, Fetullah Gülen üzerinden gelen emirler gereği; Askeri okullara giren FETÖ mensuplarına namaz kılma üçe indirilmiş, tuvalette, yerinde elbise veya duvar kenarında teyemmümle abdest alma öğretilmiş, namazların ima ile kılınması sağlanmış, Ramazan’da oruç tutma yasaklanmış.
banner31

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.