banner61
banner40

15 Temmuz gecesi Kocaeli'deki askeri kışlalarda neler yaşandı

banner29

Haber dosyamızın bugün ki gündeminde , 15 Temmuz gecesi Kocaeli’nde ki askeri birliklerde yaşanan gelişmeler, sıkıyönetim komutanlarının ilimize atanması ve darbeci askerlerin Gebze İlçesi’ndeki Turkcell veri merkezini nasıl zapettiklerini okuyacaksınız.

banner57
15 Temmuz gecesi Kocaeli'deki askeri kışlalarda neler yaşandı
04 Temmuz 2017 Salı 13:26

banner32
banner15
O geceki kanlı kalkışmanın ilimizde nasıl bastırıldığını da okuyacağınız bugün ki haber dosyamızı okurken hayretler içerisinde kalacaksınız. Fethullahçı Terör Örgütü militanlarının 15 Temmuz gecesi yurt çapında 35 askeri uçak, 74 tank, 246 zırhlı araç, birçok askeri gemi, 3 bin 992 silah, 37 askeri helikopter ile kalkışmaya katıldıkları tespit edilirken aynı zamanda 10 binden fazla asker ve sivil örgüt üyesinin darbeye yardım ettiğine şahitlik yapacaksınız. 

(BAŞİSKELE) SEYMEN TANK TABUR GÖREV KOMUTANLIĞI' NDAKİ OLAYLAR ;
Planlanan ve uygulanmaya konulan darbe faaliyetinin ilimizde de gerçekleşmesi için Sakarya 1.Motorize Piyade Tugay Komutanlığına bağlı Başiskele'de konuşlu General Nahit Şenoğul Seymen Kışlasından yetkili mülki amirin iznine yazılı bir askeri talimat olmaksızın dört adet tanka, bir adet ZPT (Zırhlı Personel Taşıyıcı )araca ve bir adet askeri Land Rover  marka araca şehir içerisinden geçerek Sakarya iline gitmek üzere çıkış yaptırıldığı, tespit edilmiştir. Kocaeli genelinde askeri personelin katıldığı darbe girişiminin bir parçası gibi görünen, ancak esasen Sakarya'da görevli üst komutanlarının emri ile hareket eden şüphelilerin eylemlerinin (Cengiz Topel Hava Üs Komutanlığındaki olaylar, Deniz AnaÜs Komutanlığındaki olaylar, Donanma Gemilerinin İzinsiz Seyre Çıkartılması, Donanma Komutanının ve diğer birtakım üst düzey askeri görevlilerin hürriyetlerinin kısıtlanması gibi)olaylarla ve Gebze Turkcell Veri Merkezinin Jandarma Personeli Tarafından Ele Geçirilmesi olayı ile irtibatlarının olmadığı belirlenerek haklarındaki soruşturma tefrik edilmiştir. Sakarya 1.Motorize Piyade Tugay Komutanı Uğur COŞKUN'un emri üzerine General Nahit Şenoğul Seymen Kışlasından Hakan GÜLER'in (Kışla Komutan Vekili yüzbaşı) talimatları ve  Serbay ESEN'in) öncülüğünde  dört tank, bir paletli ZPT (Zırhlı Personel Taşıyıcı) aracı ve bir adet askeri Land Rover araç ile birlikte konvoy halinde yola çıkan askerlerin herhangi bir yazılı talimat olmaksızın ve gerekli izinleri almaksızın hareket etmeleri, önce bağlı bulundukları Sakarya'daki kışlalara daha sonra da Sakarya Valiliğine yönlendirilmeleri ile olay saati gibi hususlar birlikte değerlendirildiğinde, Türkiye genelinde gerçekleştirilmeye çalışılan darbe girişiminin bir parçası olarak hareket ettikleri belirlendi.

DARBE İÇİN TOPLANTI ERTELENDİ
Her hafta Perşembe günü rutin olarak sabahtan başlayarak öğlene kadar süren kışla komutanları, tugay karargâh personeli ve tugay komutanının uygun gördüğü personelin katılımı  ile Sakarya ilinde gerçekleştirilmesi gereken toplantı Cuma gününe yani darbenin başladığı güne ertelenmiş, toplantıda Sakarya 1.Motorize Piyade Tugay Komutanı olan Uğur COŞKUN tarafından tedbir adı altında rutin dışı talimatlar verilmiştir. Bu husus ile ilgili olarak Hakan GÜLER ifadesinde “ İkinci oturumda sadece karargâh subayları, kışla komutanları ve mühimmat sorumluları kaldı. Bu konuşmada her birlik kendi mevcut araç gereç ve mühimmat icmalini verdi. İkinci oturum sırasında tugay komutanımız Uğur albay “bugünden itibaren tüm personelin G3 Piyade tüfeği ve 5 adet dolu şarjörü ile hazır vaziyette tedbir almasını önümüzdeki günlerde hazır olunmasını herhangi bir alarm verildiğinde de tüm personel silah ve mühimmatı ile hazır olmasını” söyleyerek talimat verdi. Ben de bu talimatın mantıklı olmadığını, kışlanın meskun mahal içerisinde olduğunu, karşısında evlerin ve ilçe emniyet müdürlüğünün bulunduğunu, bu durumun çok saçma olduğunu, işi bilmeyen kişilerce kaos yaratabileceğini, örnek olarak da sağlıkçı ve bakımcı ast subayları söyledim. Azami menzili 3700 metre- etkili menzili 400 metre olan bir silahın meskun mahalde kaos yaratabileceğini söyledim. Benim dışımda böyle bir görüş bildiren olmadı. Tugay komutanımız bu söylediklerime o an bir tepki vermedi ancak öğleden sonra yapılan üçüncü toplantı da genele konuşarak siz bu emre inanmazsanız mahiyetiniz hiç inanmaz dedi” ifadede bulundu. Darbe girişiminden bilgisi olduğu anlaşılan Hakan GÜLER'in son anda konvoyla birlikte yola çıkmayıp Kocaeli'nde kalması dayasa dışı FETÖ/PDY terör örgütü tarafından gerçekleştirilmeye çalışılan darbe girişiminde aktif rol aldıklarını ortaya koymuştur. Uğur COŞKUN da Sakarya 2. Sulh Ceza Hâkimliğindeki  ifadesinde “başlangıçta bu hareketin Türk Silahlı Kuvvetleri emir zincirinde bir hareket olduğunu düşünerek bu eyleme yazılan direktifler çerçevesinde katıldık” şeklinde beyanda bulunmuş, darbe girişiminde bilerek yer aldığını, ikrar etmiştir. Yürütülen soruşturma sırasında Seymen Kışlasından Sakarya 'ya hareket eden askerlerden 17 rütbeli Kocaeli 1.Sulh Ceza Hakimliğinin 20/07/2016 tarihli kararı ile tutuklanmış,7 rütbeli ve bir er hakkında ise adli kontrol kararı verildi. Söz konusu intikal işleminin talimatının Uğur ÇOŞKUN (Sakarya 1.Motorize Piyade Tugay Komutanı albay) tarafından verilip Alaattin BAŞTAN(Personel Şube Müdürü yarbay),Ahmet ÜZER (Merkez Komutanı albay )ve Selçuk AKSOY(Tugay Karargah Bölük Komutanı binbaşı ) tarafından yürütüldüğü belirlenmiştir. Sakarya'da görevli bu dört askerin Sakarya ilinde katıldıkları darbe girişimi nedeniyle Sakarya C. Başsavcılığının talimatıyla tutuklandıkları öğrenildi. 

GEBZE' DEKİ TURKCELL VERİ MERKEZİNİ İŞTE BÖYLE ZAP ETTİLER 
Gebze ilçesinde Jandarma Komutanlığındaki bir grup FETÖ/PDY terör örgütü mensuplarının darbe faaliyetlerine destek vermek amacıyla 15.07.2016 günü saat: 23.35 sıralarında Gebze ilçesi Güzeller Mahallesi Tembel Ova Mevkii 3300 Sokak No:3314 sayılı adreste faaliyet gösteren halen yapım aşamasındaki Turkcell Veri Merkezine Gebze İlçe Jandarma Komutanlığında görevli komutanlığa ait (3) adet resmi Jandarma aracı ile yanlarında yeteri kadar silahlı askeri personel desteği ile giderek Turkcell Veri Merkezi binasının kontrolünün artık kendilerinde olduğunu beyan ederek burada görev yapan özel güvenlik personelinin ellerinde bulunan cep telefonları ile görevde kullanmış oldukları telsizlerine el koyup, özel güvenlik görevlilerini bir kulübe içerisinde tutarak silahlı askerler tarafından bina çevresinde nöbet tutulmaya başlanıldığı, Turkcell Veri Merkezi’ nin tümüyle faal halde olmadığını tespit etmeleri üzerine olay yerinde bulunan özel güvenlik personel ve amirlerinin ellerindeki telefon ve telsizlerini de almak suretiyle 16.07.12016 günü saat:00.40 sıralarında geldikleri araçlara binerek ayrıldıkları, bu olayda şüphelilerin gerek bizzat olay yerine giderek, bir kısmının ise planlama aşamasına iştirak ederek katıldıkları  tespit edilmiştir. Olay tarihinde Gebze İlçe Jandarma Komutanı olan ( yüzbaşı) Abdulkadir ÖZ’ün İlçe Jandarma komutanlığına 15.07.2016 günü sivil aracı ve kıyafetleri ile geldiği, komando kıyafetlerini giyerek ilçe Jandarma Komutanlığında görevli Mehmet Fatih ŞERBETÇİOĞLU isimli uzman çavuşa askerlerin tam teçhizatlı olarak hazırlanması yönünde talimat verdiği, talimatı alan uzman çavuşun askerleri kaldırarak göreve hazırladığı ve 4 askere MP-5 marka silah verdiği, personelin whatsapp mesajlaşma ağı üzerinden göreve çağrıldığı,  Abdulkadir ÖZ’ ün askerleri toplayarak kısa bir konuşma yapmasının ardından diğer askerlerden Jandarma Teğmen Mehmet ÖZEN, Jandarma Ast. Bşçvş Osman HORAT, askerler ve dışarıdan gelen Ümit İPEK (binbaşı) isimli örgüt mensubunun ilimizde ve Gebze İlçe Jandarma Komutanlığı bünyesinde ilişki ve irtibat  içerisinde olduğu örgüt mensupları ile birlikte Kocaeli il merkezinden Gebze İlçe Jandarma Komutanlığına hareket ederek kendisi ile birlikte sivil giyimli olarak Arda UZUN (Üsteğmen), Emrah ERCENİK (Üsteğmen), Bülent COŞKUN (Teğmen), Suat SELÇUK (Teğmen), Mahmut KAHVECİ (Astsubay Başçavuş) ve Doğan ÇELİKTAŞ (Astsubay Başçavuş)'un katılımı ile İçe Jandarma Komutanlığına ait Fort Connect, Ford DMAX ve Ford Transit marka resmi araçlarla 22.00 - 22.30 sıralarında çıktıkları ,araçlar ile birlikte Ülkemiz geneline bir kısım FETÖ/PDY yapılanması içerisinde faaliyet gösteren darbeci askeri personele destek vermek amacıyla Gebze GOSB Türkcell Veri Merkezine giderek veri merkezinde bulunan özel güvenlik görevlilerini bir araya toplayıp binayı ele geçirdikleri tespit edildi.

İSTİHBARAT SUBAYI FİRARDA
Veri merkezinin tam olarak faaliyette olmadığını anladıklarında merkezde bulunan güvenlik görevlilerinin telefon ve ellerinde bulunan telsizlerini aldıkları, konuşmalar yaptıkları ,darbe olacağından bahsettikleri, bina içerisinde kendisini Ümit BİNBAŞI olarak tanıtan Kocaeli İl Jandarma İstihbarat Şube Müdürü olan Ümit İPEK isimli örgüt mensubunun planlamasında tüm bu faaliyetlerin gerçekleştirildiği, belirlenmiş, Ümit İPEK'in olay sonrası kaçtığı ve hakkındaki yakalama kararının infaz edilemediği, Turkcell Veri merkezinden dönüldükten sonra İlçe Jandarma Komutanı olan Abdulkadir ÖZ’ ün giderken giyinmiş olduğu komando askeri kıyafet ve beresini çıkartarak üzerine normal görev kıyafetlerini giydiği, bir süre sonra darbe girişimi ile ilgili ilçe jandarma Komutanlığı önünde vatandaşların toplanarak darbe protestosu yapmaya başladıkları ,Abdulkadir ÖZ isimli örgüt mensubunun olaydan haberi ve bilgisi yokmuş gibi halkı sakinleştirdiği ve kalabalığın dağıldığı, tespit edilmiştir. Gebze ilçe Jandarma Komutanlığı önünden hareketleri ve Turkcell Veri merkezindeki faaliyetleri ile ilgili olarak mobese ve kamera kayıtları temin edilerek incelemeleri yaptırılmış, FETÖ/ PDY terör örgütünün üyeleri olarak hep birlikte hareket ettikleri ,bir kısım askerlerin bu örgütle ne şekilde irtibat sağladığı ve örgütsel yapıyla ilgisine dair ayrıntılı anlatımlarda bulundukları, bir kısmının ise FETÖ/PDY terör örgütünün bir süre iletişiminde kullanılan ByLock isimli haberleşme sistemini kullandıkları, tespit edilmiştir. Söz konusu eylem ile ilgili olarak yapılan soruşturma kapsamında 13 Rütbeli Jandarma Personeli ile asker kişilerin mahrem abisi olarak tespit edilen 1 sivil tutuklanmıştır. Teğmen Ahmet AKALIN kendisi ve diğer bazı askerlerin FETÖ/PDY terör örgütü ile irtibatları konusunda ayrıntılı anlatımlarda bulunmuştur. GÖLCÜK DONANMA KOMUTANLIĞI'NDAKİ OLAYLAR:
Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Hayrettin İMREN, Kuzey Görev Grup Komutanı Tuğamiral Ayhan BAY ve Güney Görev Grup Komutanı olan Tuğamiral Nazmi EKİCİ tarafından darbe girişimi öncesi İstanbul Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Kurmay Başkanı Tuğamiral Ömer Faruk HARMANCIK ile İstanbul ve Ankara’da gerçekleştirilen darbe toplantılarında alınan kararların Sahil Güvenlik Komutanı Tuğamiral Hakan ÜSTEM'in de katılımıyla Kocaeli’nde uygulandığı  öğrenilirken, Gölcük Donanma Komutanlığında Harp Filo Komutanı olarak görev yapan Tümamiral Ahmet İskender Yıldırım ve Donanma Komutanlığı Kurmay Başkanı Tuğamiral Yalçın PAYAL’in zor kullanılarak yasadışı olarak gözaltına alınıp bu komutanların 1 adet Jeep marka araç ve 1 adet Cezaevi nakil aracı ile İstanbul/ Maltepe'ye gönderildiği belirlendi. Gebze ilçesinde TSK içerisinde silahlı gruplarca gerçekleştirilmek istenen darbe girişimi ile ilgili olarak alınan tedbirler kapsamında; ilimiz Dilovası İlçesi Osmangazi Köprüsü üzerinde 66 10 telsiz kod nolu Dilovası İlçe Emniyet Müdürü kendi sorumluluk alanında bulunan Osmangazi Köprüsü Dilovası istikametinde ekiplerini koordine ettiği esnada, Deniz Kuvvetlerine ait olan 514106 resmi plakalı JEEP marka eskort aracı ve bu aracın arkasında seyir halinde olan 514110 plakalı askeri cezaevi nakil aracının köprü üzerinden, Gebze istikametine doğru her iki aracın da tepe lambaları yanık kontrolsüz ve süratli şekilde geçtiği tespit edilmiş ve ivedi bir şekilde araçlar takibe alınmak suretiyle araçların durması yönünde ilçe Emniyet Müdürü makam aracı içerisinden defalarca sesli uyarı yapmış ancak araçların hiçbir ikaza cevap vermemesi üzerine ilçe Emniyet Müdürü 155 Haber Merkezi marifetiyle ekiplerin tamamını D 100 karayolunu kontrollü bir şekilde kapatmaları yönünde talimat vermiş ve Gebze İlçe Emniyet Müdürlüğü görevlileri tarafından Gebze İlçesi D 100 Karayolu İstanbul istikameti Mc Donalds önü ekip otolarınca kapatılmış her iki askeri aracın durması sağlandı.

ÇAYIROVALILAR DARBECİ ASKERLERİ ENGELLEDİ
514106 resmi plakalı JEEP marka eskort aracı ve arkasında bulunan 514110 plakalı askeri cezaevi nakil aracı içerisinde bulunan askeri üniformalı şahıslara Dilovası İlçe Emniyet Müdürü tarafından araçtan inmeleri hususunda ikazda bulunulduğu esnada, nakil aracı parmaklıklarından iki şahsın görevlilere hitaben bağırarak "Ben ve yanımdaki arkadaşım Donanmada amiraliz, bunlar bizi tutukladılar acilen bizi donanmaya göndermeniz gerekiyor " söylemeleri üzerine, Dilovası ilçe Emniyet Müdürü görevlilere araçlara müdahalede bulunma talimatı vermesi üzerine araca müdahalede bulunulmak istendiğinde aracın tüm kapılarının kapalı olduğu, kapıların hidrolik olması sebebiyle kapıları içeriden açmadıkları, yapılan ikazlara rağmen kapıları açmayacaklarının görülmesi üzerine bir polis memurunun bahse konu aracın hidrolik donanımı hakkında bilgi sahibi olduğunu ve kapı açabileceğini beyanı sonrası aracın altına yatarak hava vana sistemindeki havayı boşaltarak kapıların açılmasını sağlamış isimleri sonradan öğrenilen ; 514106 plaka sayılı JEEP marka aracın içerisinde Üsteğmen Ahmet Aykut ŞEVİK, Astsubay Üstçavuş Murat GÖKTÜRK ve Deniz Er Yasin KAVUNCU, 514110 plaka sayılı cezaevi nakil aracının içerisinde ise Yüzbaşı Harun İLASLAN, Uzman Çavuş Mustafa DİKME, Uzman Çavuş Bilal DAĞTEKİN, Deniz Er Yunus SARIKAYA, Deniz Er Kadir SÜSEN, Deniz Er Şükrü DALGIÇ, Eray TOĞULLUK ve Ömer SAKA isimli askeri şahıslar olmak üzere toplamda 11 şahıs aynı anda ve eş zamanlı olarak etkisiz hale getirilmişlerdir. Şahısların etkisiz hale getirilmesi esnasında Çayırova köprüsü istikametinden gelen kalabalık halk topluluğu tarafından darbeci askerlere saldırılmaya başlanması üzerine, vatandaşlara müdahale edilmek suretiyle askeri personel vatandaşların elinden alınmıştır. Gözaltı/ Tutuklu aracında İstanbul’a götürülmek istenen Tümamiral Ahmet İskender YILDIRIM ve Donanma Komutanı Kurmay Başkanı Tuğamiral Yalçın PAYALkurtarılarak güvenlikleri sağlanmış, şüpheliler ise üzerlerinden elde edilen silah ve mühimmat muhafaza altına alınmak suretiyle gerekli adli işlemleri yapılmak üzere Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü Tem Şube Müdürlüğüne intikal ettirildiler. 

banner31

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.